Jakie właściwości przypisuje się olejowi z ostropestu?

Naturalne oleje roślinne są godne uwagi każdego świadomie dbającego o swoje zdrowie człowieka. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednym ze szczególnie polecanych olejów jest bez wątpienia olej z ostropestu. Z jakich właściwości słynie i jak go stosować?

Za co warto docenić olej z ostropestu?

Ostropest to roślina o dość charakterystycznym wyglądzie. Większość osób kojarzy jej pozytywny wpływ na wątrobę. Nie każdy wie jednak jak wiele pozytywnych właściwości posiada olej z ostropestu. Tymczasem produkt ten jest w stanie pozytywnie wpłynąć nie tylko na detoksykację organizmu, ale również na redukcję złego cholesterolu. Co więcej, w oleju tym znajdziemy dobroczynne witaminy E oraz K. Witamina E jest zwana także witaminą młodości, dlatego ma szansę dobrze wpłynąć na nasz wygląd zewnętrzny. Ponadto, w oleju z ostropestu plamistego nie brakuje antyoksydantów. Antyoksydanty wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Przypisuje im się również działanie antynowotworowe. Olej z ostropestu (https://www.bee.pl/9125-olej-z-ostropestu) polecany jest tak naprawdę każdemu człowiekowi, który chce wzmacniać naturalną odporność swojego organizmu. W szczególności powinny docenić go jednak osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami wątroby. Olej jest w stanie wspomóc proces regeneracji wątroby. Powinny po niego sięgać osoby nadużywające kawy, papierosów oraz alkoholu. Wszystkie wymienione używki niekorzystnie wpływają bowiem na pracę wątroby, a także zakłócają naturalne procesy oczyszczania się organizmu z toksyn.

Do czego wykorzystać olej z ostropestu?

Jeżeli zamierzamy cieszyć się dobroczynnym wpływem oleju z ostropestu na nasze zdrowie, musimy wybrać produkt jak najwyższej jakości. Przede wszystkim należałoby zainteresować się olejem z pierwszego tłoczenia. Rafinowane oleje nie posiadają bowiem składników pozytywnie wpływających na stan naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać. Dobrej jakości olej nierafinowany bez wątpienia znajdziemy w sklepach z ekologiczną żywnością. Nie sposób ukryć, że olej powinien być przetrzymywany w suchym oraz chłodnym miejscu. Należałoby postarać się o zakup produktu w butelce z ciemnego szkła. Olej z ostropestu nadaje się do sporządzania dressingów. Możemy z powodzeniem wymieszać go z ulubionymi przyprawami, a następnie polać nim sałatkę. Nie należy jednak przesadzać z ilością oleju. Bezpieczna dzienna dawka tego specyfiku to dwie łyżeczki. Przekroczenie tej dawki mogłoby wywołać niekorzystne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Olej zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com